54- حضرتِ «شاه مقصود سيّد محمّد صادق عنقا»

 

حضرتِ «شاه مقصود سيّد محمّد صادق عنقا»

حضرتِ «شاه مقصود سيّد محمّد صادق عنقا»

 

حضرت «شاه مقصود صادق عنقا» از عرفاي معاصر ايران زمين و قطبِ سلسله‌ي اويسي، تا سال 1359 است. ايشان چهل و يكمين استاد مكتب طريقت اويسي (مكتب عرفان اسلامي) می‌باشد.

حضرتِ «شاه مقصود عنقا» با تلاشی خستگی ناپذیر کوشید تا تعالیم تصوّف را در سراسر دنیا در دسترس طالبان آن قرار دهد و به همین جهت این مکتب، («مکتب طریقت اویسی شاه مقصودی») نامیده می‌شود.

وجه تسميه‌ي طريقتِ «اويسي شاه مقصودی»،(مكتب عرفان اسلامی)، نام حضرتِ «اويس قرنی» و حضرتِ «شاه مقصود» مي‌باشد.

حضرت «شاه مقصود»، كه در جوامعِ علمي به «پروفسور عنقا» شهرت دارد، در روز پانزدهم بهمن ماه سال 1294 هجري خورشيدي برابر با چهارم فوريه 1916 ميلادي درشهر تهران چشم به جهان گشود. آن بزرگوار از اوانِ كودكي تحت تعاليم پدرِ خويش، كه استادِ عاليقدرِ مكتبِ عرفانِ اسلاميِ اويسي بودند، طريقِ معرفت را دريافته و مدّتِ سي سال تحتِ توجّهات و تعاليم ايشان، عاشقانه سير از خود تا خود را پيمود. در طولِ این مدّت، زیر نظر پدرِ گرانقدر : حضرت «میرقطب الدّین محمّد» در جلساتِ ارشادی‌ي خویش با احاطه‌ي کامل بر عرفان و همچنین زمینه‌های گوناگون در رشته‌های مختلفِ علوم، درهای مکتب عرفان را بر روی جویندگانِ آن در سراسر جهان گشود.

حضرت «شاه مقصود»، در تاریخ ١٣ شهریورماه سال ١٣٤٩ هجری خورشیدی، برابر با چهارم سپتامبر ١٩٧٠ میلادی، رسماً حضرتِ «صلاح الدّین علی نادر عنقا» را به عنوانِ چهل و دوّمین قطبِ طریقتِ اویسی خرقه پوشاند و بدینسان ایشان را به جانشینیِ خویش برگزید.

حضرتِ «شاه مقصود سيّد محمّد صادق عنقا»

حضرتِ «شاه مقصود سيّد محمّد صادق عنقا»

پروفسور «عنقا»، در رشته‌هاي طبّ، فلسفه، ادبيات، رياضي، فيزيك حياتي، فيزیولوژي،
ژنتيك، شيمي حياتي، انرژيهاي حياتي، مكانيك تشعشعي، انرژيهاوكوانتم، كوانتم الكتروديناميك، نسبيّت، فيزيك فضائي، فيزيك ذرّات، فيزيك هسته اي و نيز علوم غريبه به تحقيق مي‌پرداخت. ماحصلِ اين تحقيقات و خلاّقيات، تعاليمِ بي‌نظير و آثار گرانبهائي مي‌باشند، كه چراغي براي مسير علمي بشريّت گرديده است. آن حضرت در دوران حيات پربار خويش، بيش از 150 اثر به نظم و نثر به حيطه‌ي نگارش در آورده است.
تعدادی از کتابهای ایشان که به زبانهای مختلف نیز ترجمه شده، عبارتند از: آواز خدایان، اصول فقر و تصوّف، الرّسائل (تطهیر و تنویر قلوب، مقاصد الارشاد، سراج الهدی، الصّلاه)، اوزان ومیزان، پدیده‌های فکر، پیامِ دل، تئوری‌ي ذرّه، حماسه‌ي حیات، چنته، زوایای مخفی‌ي حیاتی، سِحْر، سرّ الحجر، طبّ سنّتی‌ي ایران، غزلیّات، مزامیر حق و گلزار امید، مثنوی‌ي سیر السائر و طیر النادر، مثنوی‌ي شاهد و مشهود، نیروان.

محوطه ي بناي يادبود حضرت شاه مقصود سيد محمد صادق عنقا درايالتِ كاليفرنياي آمريكا

محوطه ي بناي يادبود حضرت شاه مقصود سيد محمد صادق عنقا درايالتِ كاليفرنياي آمريكا

در سال 1976 ميلادي يك زيست شناس ژاپني به نام دکتر یوشی میکی مایدا طيّ درخواست مصاحبه اي با پروفسور «عنقا» به حضورِ ايشان رسيد و پس از اين ملاقات، نتايج پرسش و پاسخ خود را در قالب كتاب سِحْر منتشر ساخت. اين اثر جاودانه نه تنها نمايانگر گوشه‌اي از نظرات و افكار پروفسور «عنقا» مي‌باشد، بلكه بيانگر تعاليمي ارزشمند در مكتب معرفت نيز به شمار مي‌آيد. پروفسور «عنقا» در اين مصاحبه با نگرشي خاص، چگونگي دستيابي به يك صلح واقعي را مطرح مي‌كند كه بعدها بنيادِ انديشه‌ي فرزند ايشان را در جهت تكوين و انتشار كتاب صلح فراهم مي‌آورد.

محوطه ي بناي يادبود حضرت شاه مقصود سيد محمد صادق عنقا درايالتِ كاليفرنياي آمريكا

محوطه ي بناي يادبود حضرت شاه مقصود سيد محمد صادق عنقا درايالتِ كاليفرنياي آمريكا

دکتر «یوشی میکی مایدا» در مقدمه‌ي کتابِ سِحْر می‌نویسد : در کتاب تحقیقی دکتر ابراهیم شتا (استاد دانشکده ادبیات در دانشگاه قاهره مصر) در خصوص مکتبِ اویسی و شخصیت استاد عالیقدر آن یعنی پرفسور عنقا میخوانیم که: «طی ملاقاتهای بسیار که هر کدام ساعاتی چند ادامه داشت در مقابل این چشمه جاری و فیاض عرفان، احساس خستگی و ملال نمی‌کردم زیرا بسط روحی فوق العاده و فهم بی مرز و حدودِ استاد عنقا او را از همه متمایز می‌نماید و به تحقیق دروازه های وسیعی از تخصص های فراوان را به صورت علمی و وسیع بر من باز نمود. زیرا دقّتِ نظرِ ایشان در مسائلِ اسلامی اصیل و تخصّص علوم جدید غربی به صورت عمیق‌ترین وجهی جلب توجه می‌نمود و تمامِ این مسائل را با فکری وسیع و دور از هر گونه تعصّب و یا بستگی به دستجات و با سیاستی، بی‌پرده ابراز می‌نمودند. کتاب «آواز خدایانِ» ایشان فریادی است که همه انسان‌ها را برای رهايی از علايق جسمانی و بارِ سنگینِ گناهان که بر دوش‌ها سنگینی می‌کند فرا می‌خواند.

محوطه ي بناي يادبود حضرت شاه مقصود سيد محمد صادق عنقا

محوطه ي بناي يادبود حضرت شاه مقصود سيد محمد صادق عنقا

با اینهمه وسعت مطلب و دانش فردی یک انسان، این سئوال برای من به وجود آمد که: عارف چه کسی است؟ چقدر می‌داند؟ حقیقتِ مذاهب چیست؟ و این تعلیمات از چه مقوله‌ای هستند که مانندِ وسعتِ دریایی بی‌ابتدا و بی‌انتهاست؟»

 در سال 1973 میلادی از موسسۀ بین‌المللی تحقیقات علوم مختلف با نام مخفّف آی.ام.آر.ا. (I.M.R.A) در آمريكا سؤالهای مطرح روز را که دارای ماهیّت و خصوصیّات فنّی و علمی بود از حضرت شاه‌مقصود پرسیدند و درخواست نمودند که ایشان به این سؤالات پاسخ دهند. جوابیه‌ي حضرتِ «شاه مقصود» که به صورت اعجاب‌آوری تهیه شده بود، منجر به وجود آمدن کتابِ «زوایای مخفی حیاتی» گردید.

بناي يادبود حضرت شاه مقصود سيد محمد صادق عنقا

بناي يادبود حضرت شاه مقصود سيد محمد صادق عنقا

دکتر «گریزل» رئیسِ «مؤسسه‌ي بین المللی تحقیقات علوم مختلفه» در مقدمه‌ي کتاب «زوایای مخفی حیاتی» درباره‌ي ایشان چنین می‌نویسد: کوانتم، کوانتم الکترودینامیک، فرضیه نسبیت، فیزیک ستاره شناسی، فیزیک ذرّه، فیزیک هسته ای و بسیاری علوم دیگر مانند علمِ کیمیا. آثار ایشان منعکس کننده‌ي علم و دانش همه جانبه‌ي ایشان است.»

عرفان آنگونه كه ايشان تعليم مي‌فرمايند، عبارت از علم و هنر به كار بستن اصول متافيزيك در جهان فيزيك است. يك مثال در اين رابطه مي‌تواند محاسبات دقيق بناي يادبود حضرتشان درشهر «نواتو» ، واقع در ايالت كاليفرنياي آمريكا مي‌باشد كه توسّطِ حضرت «نادر عنقا» به يادِ پدر محبوبشان طرّاحي شده و زيرِ نظرِ مستقيمِ ايشان بنا گرديده است.
در محاسباتِ اين بناي باشكوه با تطابق علمِ اعداد و حروف ابجد (علم جفر)، نام پدر بزرگوارشان حضرت شاه مقصود حاصل مي‌شود. ساختمان سقف بناي يادبود در مرتفع‌ترين قسمتِ خود متوجّه اوجي است كه نمودار وحدت شخص با خداوند بوده و  بيانگر اين نیز هست كه خداوند را مي‌توان در کمال خلوص، در كعبه‌ي دل ملاقات نمود. صرف نظر از طرّاحي‌ي بي‌نظيرِ بناي يادبود، تزئينات گچ‌بري‌هاي رنگي با آئينه‌كاري، كاشي‌كاري‌ها و فلزكاري‌هاي ظريف و خطّاطي شده و همچنين مرمرِ سياه رنگ كفِ بنا، اعجاب‌برانگيز است و امروز اين بنا، يادآور جاودانه‌اي است از وجودِ استاد گرانمایه و عالیقدرِ عرفان كه زماني نه چندان دور در رصدخانه‌ي خود در نزديكي شهرِ تهران به كار تحقيق و پژوهش در مورد جهان لايتناهي مجدّانه كوشيد و پرده‌هاي بسيار از جهلِ بشريّت برگرفت.

سنگِ يادبودي براي حضرت شاه مقصود سيد محمد صادق عنقا

سنگِ يادبودي براي حضرت شاه مقصود سيد محمد صادق عنقا

حضرت شاه مقصود سيد محمد صادق عنقا، چهل و يكمين پير طريقت اويسي در روز 26 آبان ماه سال 1359 هجري خورشيدي برابر با نهم محرم سال 1401 هجري قمري (شب عاشورا) و هفدهم نوامبر سال 1980 ميلادي خرقه تهي فرمود.

در پايان يكي از اشعارِ حضرتِ «شاه مقصود» در بيانِ مراحل عرفان و طريقت آورده شده است :

«هفت» شـــهر اسـت در ایــن وادی دل

کـه بُــــوَد «ســــالــکِ حــــــق» را منـزل

اوّلـــیــن وادی دل هــســــت «طـــلـب»

که هـــمـــه رنــــج و عــنا هست و تَعَب

مــــنــــزل دوّمِ دل : « ایــمـــان» اســت

جـــوهـــرش دانـــشِ جـــاویــدان اسـت

ســوّمـیـن طـــور بُــوَد طــور «شغاف» 1

کز مـُـحـــبّــــت شـــودت آیــــنـــه صـاف

نــــقـــدِ ســـالـــک چو شود عین وجـود

روی آرد ســــــــوی اطـــــوار شــــــهـود

پــنــجـمـیـن مــرتــبــه : «تـوحیـد» بـُـوَد

ذرّه در جــــلـــوه چـــو خـــورشــیــد ُبوَد

ششمین : مرحله ي «هیمـان»2 است

حــیــــرتِ اهـــل طــریـــقـــت زان است

هـفـتــمــیـن طـــور بــود «فــقـر و فـنـا»

حـــق نـــمـــایـــد ز عــــوالــم یــکــجــا

یـــافــــت آرامـــــش بـــــاقـــــیْ دلِ تو

 هــفـتــمــیـن طـور چو شــد مــنـزلِ تو

1- شغاف = عشق

2- هيمان = سرگشته و حيران شدن از عشق

گردآورنده : محمد علي حكيم

جمعه 8 / 10 / 1391 خورشيدي

برابر با 28 / 12 / 2012 مـيـلادي

About these ads
این ورودی در عرفان فرستاده شده و با , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب خورده. پایاپیوند را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s